Czym są przekładnie ślimakowe?

Nowa seria wózków do czystej bielizny
Kwiecień 16, 2018
Co odróżnia odkurzacze profesjonalne od zwykłego?
Kwiecień 24, 2018

Czym są przekładnie ślimakowe?

W przemyśle stosuje się różnego rodzaju rozwiązania, które sprawiają, że maszyny mogą pracować szybciej, wydajniej oraz być bardziej precyzyjne. Mogą też zajmować mniej miejsca, dzięki zastosowaniu różnego rodzaju sposobów przeniesienia napędu, które umożliwiają stworzenie urządzenia o kompaktowych wymiarach. Jednym z bardzo ważnych elementów są przekładnie ślimakowe. Są używane wszędzie tam, gdzie trzeba odebrać moc napędową na przykład od silnika i przenieść go dalej o kąt dziewięćdziesięciu stopni.

To nie wszystko, do czego zaprojektowane zostały te elementy. Mają one też możliwość zmiany parametrów ruchu obrotowego, konkretnie szybkości obrotowej oraz momentu siły. Dla przykładu, na wejściu silnik może generować ruch o niskiej sile, ale dużej prędkości obrotowej, natomiast na wyjściu z przekładni otrzymujemy sytuację odwrotną. Przekładnie ślimakowe spełniają więc dwie funkcje jednocześnie, dzięki czemu pozwalają na wykorzystanie mniejszej ilości elementów w maszynie.

Możliwe jest też zastosowanie mniejszych i lżejszych silników, gdyż nie będzie od nich wymagane oddawanie bardzo wysokiego momentu obrotowego. W zamian za to silnik będzie kręcił się szybciej, a dostosowanie siły napędowej do odbiorników w maszynie nastąpi na przekładni. Pamiętać należy, że przekładnie ślimakowe charakteryzują się dużymi wartościami tarcia wewnętrznego, dlatego muszą być nieustannie smarowane. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy przenoszą znaczne moce. Układ smarowania musi być staje pod kontrolą, ponieważ brak oleju spowoduje szybkie zatarcie przekładni.

Zapraszamy do zapoznania się z tematem: http://induprogress.pl/produkty/przekladnie-mechaniczne/k%c4%85towe-przek%c5%82adnie-slimakowe/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *